nastavit jako domovskou stránku

MAMČA.cz - ráj pro maminky

Nemocnice Boskovice

Typ zařízení: privátní

Adresa: Otakara Kubína 179, 680 21 Boskovice

Kontakt: tel. 516 491 111 (ústředna), info@nemocniceboskovice.cz, www.nemocniceboskovice.cz

Primář: MUDr. Jan Machač, tel. 516 491 350, jan.machac@nemocniceboskovice.cz

Staniční sestra: Ludmila Staňková, tel. 516 491 380, ludmila.stankova@nemocniceboskovice.cz

Kurz předporodní přípravy: viz staniční sestra

Těhotenské cvičení: Michaela Dufková (rehabilitační pracovnice), tel. 516 456 226, 737 949 704, MichaelaDufkova@seznam.cz

tel. 603 522 232, 737 949 704

Předporodní péče

Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné a jejich doprovod. Kurz trvá 16 hodin a je rozdělen do 8 lekcí. Vede jej porodní asistentka a rehabilitační pracovnice. Účast na něm je dobrovolná.

Pro všechny ženy a jejich doprovod porodnice připravuje také jednorázová informativní setkání o průběhu porodu, která nejsou součástí předporodního kurzu. Účast na nich je rovněž dobrovolná.

Těhotenské cvičení je součástí předporodních kurzů (lze navštěvovat i samostatně pouze cvičení). Jedná se o těhotenskou gymnastiku.

Prohlídky porodních sálů jsou nabízeny všem ženám i jejich doprovodu. Prohlídky pokojů šestinedělí jsou možné na požádání.

Průběh porodu a podmínky pro porod

Počet osob, které mohou ženu k porodu doprovázet, není omezen. Kromě rodinných příslušníků (včetně dříve narozených dětí rodičky) a přátel to může být dula či jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Podmínkou účasti je možnost zachování intimity dalších rodiček. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

Personál je zvyklý zacházet s porodními plány.

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat vždy pouze 1 žena. Porodnice má k dispozici 4 takové místnosti.

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.

Zákaz jídla je nutný dle situace, pokud však žena odmítne, je jí vyhověno. Zákaz pití není nutný, ženy si mohou rozhodnout samy. Holení je prováděno jen při operativních porodech, jinak se neprovádí. Klystýr není nutný - je prováděn pouze, pokud na něm žena trvá. 
Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně.

Epidurální analgezii personál bez lékařské indikace nenabízí, na žádost ženy ji však poskytne.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití teplé lázně (vana), sprchy, relaxačních pomůcek (balón, žíněnky, klekačka, masážní pomůcky, porodní vak a stolička), poslechu hudby, aromaterapie a masáží prováděných personálem.

Na druhou dobu porodní žena vždy zůstává v místnosti, kde trávila první dobu. Jedna z těchto místností je zařízena spíše jako civilní pokoj – WC, sprcha, rozkládací křeslo pro otce, TV, lednice, telefon. Ve všech místnostech rodí vždy pouze jedna žena.

Při fyziologickém porodu si žena může zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to na porodním vaku, v sedě na porodní stoličce, do vody, v kleku a ve stoje nebo polodřepu s opěrou nebo v závěsu. Nejčastěji praktikovanými jsou poloha na porodním vaku, porodní stoličce a klasická poloha bez připevněných nohou.

V případě porodu císařským řezem doprovod rodičky může být přítomen operaci.

Fyziologický porod vedou porodní asistentky. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací – personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci.

V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy na porodním sále, který je řešen formou jednolůžkových pokojů s možností přítomnosti další osoby, popř. na nadstandardním porodním sále.

Třetí a čtvrtá doba porodní, oddělení šestinedělí

V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) může být doprovod s rodičkou a novorozencem na porodním boxu.

Dítě je od matky po porodu odděleno na dobu ne delší než 20min., z důvodu poporodních vyšetření, popř. může být ošetřeno na břiše matky nebo může být ošetření odloženo. 
U poporodních vyšetření může být přítomen i otec.

K prsu se dítě přikládá co nejdříve po porodu. Porodnice dodržuje všech 10 bodů k úspěšnému kojení.

Rooming-in je možný ve všech pokojích, je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.

Na oddělení šestinedělí jsou 4 dvoulůžkové a 2 trojlůžkové pokoje. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte a telefon. Nadstandardní jednolůžkový pokoj je na oddělení jeden bez vlastního sociálního zařízení, partner zde může pobývat přes den. Pokoj pro nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera porodnice nemá.

Běžně probíhají návštěvy ve zvláštním, k tomu vyhrazeném prostoru. Návštěvní doba je od 14.00 - 17.00 hod nebo dle domluvy. Starší děti rodičky mohou na návštěvu bez omezení.

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.), odsávačky, kloboučky, kyblík na koupání dětí, hygienické potřeby.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. – 5. den domů (den porodu se nezapočítává). Na své výslovné přání může odejít nejdříve 72 hodin po porodu. Žena musí mít zajištěnou péči o miminko od obvodního pediatra. Stav její a dítěte musí být fyziologický.

Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění, horká linka, tel. 516 491 392. Všem rodičkám nabízí také návštěvní službu porodních asistentek v domácnosti.

Alena Opluštilová, tel. 605 320 278

Petra Čermáková, tel. 516 453 024, 607 714 045

Porodnice neposkytuje speciální služby rodičkám s postižením.

Ceny za služby

Doprovod rodičky k porodu: 300 Kč

Těhotenské cvičení: 30Kč/lekce nebo 100Kč/8 lekcí

Porod na nadstandardním porodním pokoji: 300Kč

Porodnický bazén: 300Kč

Nadstandardní pokoj na porodním oddělení: 300Kč/24 hod

Nadstandardní pokoj na odd. rizikového těhotenství: 500Kč

Zajímavosti

Porodnice není perinatologickým centrem. Má titul „baby-friendly hospital“. Umožňuje odběr pupečníkové krve.

Příspěvek vložila: Jiří admin MAMČA.cz
Datum vložení: 24. říjen 2011
Počet shlédnutí: 1713

Komentáře a vzkazy

Chceš vidět co zde napsali ostatní k tomuto článku za komentáře? Nebo bys ráda také poslala vzkaz autorce? Přihlaš se, nebo se zaregistruj a budeš okamžitě vědět více. Je to jednoduché.
Vytvoř si uživatelský účet
Chceš začít také prodávat zboží? Začni tím, že si vytvoříš uživatelský účet. Každá uživatelka má možnost prodávat svoje zboží. Je to jednoduché.
Vytvoř si uživatelský účet